Na początku czerwca odnotowaliśmy problem z indeksacją nowych treści, który został potwierdzony przez Google. Błąd ten był najbardziej problematyczny dla dzienników internetowych oraz innych portali opierających się na „świeżości” treści. Podobne problemy związane z indeksacją nowych treści zdarzały się już wcześniej w tym roku, jak i w latach ubiegłych. Na szczęście w tym przypadku błąd został rozwiązany w ciągu około 2 dni od jego wykrycia.

Źródło: https://twitter.com/googlewmc/status/1268122673315487744

W czerwcu został naprawiony przez Google jeszcze jeden błąd związany z indeksowaniem. Chodzi o moduł komentarzy Disqus, pojawiający się często na blogach internetowych. Moduł ten opiera się w głównej mierze na JavaScript i mimo tego, że od dłuższego czasu Google radzi sobie już całkiem dobrze z renderowniem kodu JS i indeksowaniem treści na nim opartych, tak nie wszystkie komentarze z Disqus’a były do tej pory indeksowane. 20 czerwca Martin Splitt z Google poinformował, że problem został rozwiązany dla wszystkich stron.

Źródło: https://searchengineland.com/google-confirms-fixing-issue-with-indexing-disqus-comments-336454

Na początku czerwca pojawiły się również w nowe udoskonalenia. Obejmują one nowe typy filtrów, możliwe do wykorzystania w raporcie Skuteczności. Dotyczą one tzw. rich snippet’ów (fragmentów rozszerzonych) dla przepisów kulinarnych. Od tej pory możecie wyizolować w raporcie statystki odnoszące się tylko do wspomnianych snippet’ów i oceniać ich efektywność.

 

 

Jest to już kolejne w ostatnim czasie udoskonalenie w GSC związane z obsługą danych strukturalnych. Możemy na tej podstawie wnioskować, że będzie to coraz ważniejszy element optymalizacji wyników wyszukiwania i warto na bieżąco śledzić wszystkie nowinki z nimi związane i dbać o poprawność wdrożenia.

Źródło: https://searchengineland.com/google-search-console-performance-report-gets-recipe-filters-335736

Wykresy zmian w wynikach wyszukiwania

Początek czerwca był stosunkowo spokojnym okresem, jeżeli chodzi o fluktuacje w wynikach wyszukiwania. Mogliśmy zaobserwować kilka wahań wychodzących poza normę, jednak nie zauważyliśmy ich większego odbicia na większości stron. Końcówka czerwca obfitowała natomiast już w zdecydowanie bardziej zauważalne wahania, co może sugerować, że pewne większe zostały wprowadzone. Do tej pory nie zostały jednak potwierdzone przez Google. Dodatkowo w polskich wynikach wyszukiwania nie zaobserwowaliśmy tak dużych wahań, jak w przypadku anglojęzycznych zapytań. Są głosy mówiące, że wspomniana aktualizacja może być poprawką aktualizacji algorytmu z maja, o której pisaliśmy w podsumowaniu  poprzedniego miesiąca, które możecie sobie przypomnieć tutaj. Na chwilę obecną nie jesteśmy jednak w stanie w 100% potwierdzić tej informacji. Poniżej prezentujemy wykresy zmian w wynikach wyszukiwania z narzędzi do monitorowania SERPów.

ŹRÓDŁO: HTTPS://WWW.SEMRUSH.COM/SENSOR/

 

ŹRÓDŁO: HTTPS://MOZ.COM/MOZCAST/

 

ŹRÓDŁO: HTTPS://WWW.SENUTO.COM/PL/