More

    5 źródeł, które pozwolą Ci nauczyć się Google Ads (DBF #83)

    Pragniesz nauczyć się tworzyć kampanie reklamowe Google Ads, ale nie wiesz, jak zabrać się do nauki? Damian Kołodziej właśnie przygotował dla Ciebie odcinek podcastu, w którym opisuje najważniejsze źródła wiedzy na temat ekosystemu Google Ads oraz opowie o swoich początkach z reklamą online.

    Poznaj materiały Google:

    https://www.youtube.com/watch?v=AWgHLxm5ACw

    https://support.google.com/google-ads

    https://skillshop.withgoogle.com/

    Sprawdź także ofertę naszych kursów online!

    Sprytny Kurs SEO – https://kurs.foxstrategy.pl/

    Sprytny Kurs Google Ads – https://ads.foxstrategy.pl/

    TRANSKRYPCJA ODCINKA

    Hej,

    z tej strony Damian Kołodziej. Witam Cię serdecznie w kolejnym odcinku Dziennika Budowy Firmy, który nagrywam wraz z moimi koleżankami i kolegami z Fox Strategy. Prezentujemy w naszym podcaście całe spektrum tematów i zagadnień odnoszących się do marketingu online oraz do tematów okołobiznesowych, ja natomiast wziąłem sobie za cel przybliżyć wszystkim zainteresowanym tematykę reklam Google Ads oraz analityki internetowej.

    W dzisiejszym odcinku chciałbym powiedzieć Ci o tym, jak nauczyć się Google Ads, gdzie szukać informacji na ten temat, a przy okazji opowiem Ci o moich początkach w branży oraz o tym, jak u mnie wyglądał cały proces nauki Adsów.

    JINGIEL

    Konto Google Ads to podstawa

    Kiedy zastanawiałem się nad tym tematem i próbowałem na nowo wejść w buty osoby totalnie zielonej w tematyce reklam Google, doszedłem do wniosku, że są dwie główne sytuacje wyjściowe – po pierwsze: posiadasz już konto reklamowe i po drugie: jeszcze go nie założyłeś.

    Jeżeli posiadasz konto AdWords, to prawdopodobnie jesteś przedsiębiorcą, prowadzisz jakiś biznes i chcesz wypromować swoje produkty lub usługi w Internecie. Być może ktoś już wcześniej robił Adsy dla Ciebie, jakiś specjalista lub freelancer, a może próbujesz z reklamą online na czuja, po omacku, ucząc się na własnych błędach. Taka nauka jest jednak kosztowna, ponieważ łatwo przepalić budżet reklamowy bez ugruntowanej wiedzy.

    Tak czy inaczej o wiele łatwiej jest uczyć się Adsów, jeżeli masz dostęp do konta reklamowego. Możesz wówczas przeklikać się po całym panelu, możesz stworzyć kampanie na sucho i poznać choć w minimalnym stopniu nazewnictwo. Jeżeli nie masz jeszcze konta reklamowego Google Ads, a chcesz się nauczyć pracować z reklamami, nic straconego. W każdej chwili możesz założyć sobie konto reklamowe. Wystarczy do tego konto Gmail oraz kilka minut wolnego czasu. Konto Google Ads, dawniej zwane Google AdWords, jest w 100% darmowe i nie musisz podpinać do niego karty kredytowej, by móc się nim pobawić.

    Zdecydowanie polecam założenie sobie konta i testowanie narzędzia najpierw samemu, buszując sobie po ustawieniach i czytając krótkie informacje na przykład o metrykach, a później wraz z rozwojem wiedzy na temat Adsów działac już bardziej świadomie. Praca na żywym organizmie sprawia, że zdobyta wiedza tylko się utrwala.

    Jeżeli nie wiesz, jak założyć konto reklamowe, zachęcam Cię do przesłuchania jednego z moich pierwszych podcastów z cyklu Dziennika Budowy Firmy. Jest to 29 odcinek, a tytuł tego odcinka brzmi: Pierwsze kroki z Google Ads cz.1. Konfiguracja konta. Oprócz omówienia krok po kroku procesu zakładania konta, opowiadam w tym odcinku również o tym:

    • gdzie i jak ustawić płatności Google Ads,
    • jak wygląda struktura konta Google Ads,
    • w jaki sposób połączyć ze sobą Google Analytics z kontem reklamowym oraz
    • jak stworzyć i wyeksportować cele z Google Analytics

    Tak więc gorąco zachęcam do odsłuchania tamtego odcinka.

    Podcasty marketingowe

    Tym oto sposobem, trochę wyprzedzając inne źródła pozyskiwania wiedzy na temat Adsów, o których wypadałoby wspomnieć na początku, poruszyłem temat podcastów i niech tak zostanie. Tak więc podcasty. Jest to całkiem przyjemny sposób zdobywania wiedzy, który pozwala nam wycisnąć z każdego dnia nieco więcej czasu na naukę. Podcastów słucha się świetnie podczas jazdy samochodem lub innym środkiem transportu, podczas ćwiczeń czy innych czynności, które nie wymagają od nas skupienia. Ja osobiście uwielbiam słuchać podcastów podczas sprzątania i gotowania lub gdy biegam.

    Typowe podcasty marketingowe zazwyczaj nie omawiają aspektów związanych z panelem reklamowym Google Ads, ponieważ takie techniczne tematy średnio nadają się na podcasty. Trudno byłoby słuchać o ustawieniach w panelu reklamowym, bez wiedzy o tym, jak sam panel wygląda. Nie ukrywam, że mi osobiście zdarzyło się kilka razy omawiać jakąś część panelu, ale był to jedynie fragment odcinka i nie wyobrażam sobie, by ktoś nagrał dwadzieścia minut materiału z prezentacji technicznej konta Google Ads.

    W podcastach najlepiej mówi się o dobrych praktykach reklamowych, strategiach, nowinkach oraz o „kejsach”. Ja sam poruszałem do tej pory między innymi takie tematy jak słowa kluczowe, modele atrybucji, konfiguracja konta reklamowego, planowanie budżetów reklamowych oraz estymacja kosztów. Mówiłem również o najczęściej popełnianych błędach podczas tworzenia kampanii, dzieliłem się swoim doświadczeniem copywriterskim i omawiałem patenty na skuteczne treści reklamowe, a ostatnio przybliżyłem temat bezpieczeństwa danych.

    Nie natrafiłem jeszcze na autora, który koncentrowałby się w swoich nagraniach wyłącznie na Google Ads, co nie znaczy, ze kogoś takiego na rynku nie ma lub zaraz się nie pojawi. Najczęściej podcasty mają charakter marketingowy w ujęciu ogólnym i kampanie reklamowe w Google są jednym z wielu tematów. Niemniej warto posłuchać sobie między innymi podcastów Marketing oparty na danych Sebastiana Sumy z Sempai oraz cykl podcastów Marketing dla ludzi. Z pewnością znajdziesz tam coś dla siebie.

    Oczywiście bardzo gorąco zapraszam Cię do odsłuchania pozostałych odcinków Dziennika Budowy Firmy z moim udziałem, gdzie mocny nacisk kładę na Adsy, oraz do zapoznania się z pozostałymi nagraniami moich koleżanek i kolegów z Fox Strategy, bo jest to kopalnia wiedzy od SEO aż po copywriting i rozwój osobisty.

    Jak uzyskać certyfikat Google Ads z Google Skillshop?

    Jeżeli dopiero rozpoczynasz przygodę z marketingiem internetowym, chcesz poznać podstawy reklamy online, ale nie wiesz, czy Google Ads to jest to, z czym chciałabyś lub chciałbyś wiązać swoją przyszłość zawodową, koniecznie sprawdź zasoby zgromadzone w platformie szkoleniowej Google Skillshop, która dawniej znana była pod nazwą Akademia Google Ads. Google Skillshop to przestrzeń szkoleniowa Google, dzięki której możesz doskonalić swoje umiejętności w zakresie narzędzi i rozwiązań Google i nadaje się zarówno dla osób początkujących jak i tych, którzy pragną ugruntować swoją wiedzę na temat Adsów, ale przede wszystkim zdobyć certyfikaty. Tak! Tutaj oprócz materiałów szkoleniowych w formie artykułów znajdziesz również testy, których ukończenie nagradzane jest certyfikatami.

    Jeżeli szukasz pracy w agencji SEM i chcesz obsługiwać kampanie reklamowe Google, posiadanie certyfikatów Google w swoim CV z pewnością zwiększy Twoje szanse na uzyskanie wymarzonej pracy.

    W platformie Google Skillshop możesz zdobyć certyfikaty z takich zagadnień jak:

    • reklama w wyszukiwarce,
    • reklama display, czyli kampanie reklamowe w sieci reklamowej,
    • reklamy produktowe,
    • pomiary skuteczności reklam,
    • reklamy video, czy wreszcie
    • promowanie aplikacji mobilnych

    I teraz trochę krytyki. Certyfikaty mają roczną przydatność do spożycia i po tym czasie należy je odświeżyć, czyli przejść testy raz jeszcze. Same pytania są dość męczące, czasami mocno irytujące, ponieważ pytania i odpowiedzi często sformułowane są nieprecyzyjnie, a odpowiedzi są bardzo podobne do siebie i łatwo o pomyłkę. Wiele jest takich przypadków, gdzie sam nie do końca zgadzam się z odpowiedziami akceptowanymi przez Google, ale muszę je zaznaczyć, by zliczyć test, zwłaszcza w sytuacjach, gdy pytania dotyczą automatyzacji i strategii. Google bardzo mocno forsuje działania na automatach, więc stąd podejście, by zaszczepiać kursantom wiarę w tego typu rozwiązania.

    Druga kwestia to zakres materiałów szkoleniowych. OK, są one przedstawione w czytelny i ciekawy sposób, niemniej sporo jest tutaj teorii, a mało realnych działań na koncie reklamowym. Jeżeli więc chcesz dowiedzieć się, jak pracować na koncie Google Ads, gdzie klikać, jak budować struktury konta i optymalizować kampanie, to „mięsa” będzie niewiele.

    Kolejna rzecz, która od zawsze mnie irytuje w egzaminach na certyfikaty Google, to brak możliwości sprawdzenia, na które pytania odpowiedziało się źle. Moim zdaniem utrudnia to ewentualny rozwój adepta Google Ads i nie daje szansy na uzupełnienie konkretnych braków w wiedzy.

    Ja osobiście przechodziłem te testy wiele razy, czasami zapominałem o odświeżeniu certyfikatów przez długi czas, bo właściwie nie są mi one do szczęścia potrzebne na tym etapie kariery. Niemniej wypadałoby je mieć, bo też support i konsultanci Google inaczej patrzą na agencje SEM mogące się pochwalić certyfikatami. Tak więc każde nowe odświeżanie certyfikatów to męczące zadanie. Niemniej zachęcam Cię do zapoznania się z materiałami szkoleniowymi na platformie Skillshop i podjęcia rękawicy, zwłaszcza, jeżeli stawiasz pierwsze kroki w Adsach.

    Tutoriale video

    O wiele ciekawszym źródłem wiedzy i – moim zdaniem – lepiej zrealizowanym niż moduły Skillshop, są materiały video przygotowane przez Google na YouTube. Filmy są krótkie, treściwe, okraszone animacjami, więc dla kogoś, kto nigdy nie miał do czynienia z reklamami Google Ads, takie krótkie tutoriale mogą sporo wyjaśnić. Nie są to jednak materiały przydatne osobom, które mają już jakieś pojęcie o Adsach i pragną rozwijać swoje kompetencje. Tutoriale na YouTube to raczej prezentacja możliwości ekosystemu Google Ads oraz wyjaśnienie takich podstaw jak działanie słów kluczowych czy idea aukcji. Mam też wrażenie, że materiały video zrealizowane są bardziej pod kątem właściciela biznesu niż przyszłego specjalisty i mają na celu przekonanie takiego przedsiębiorcy, że inwestycja w reklamę Google Ads się opłaca.

    Tak czy inaczej polecam obejrzenie oficjalnych tutoriali Google Ads na YouTube, zwłaszcza na początkowych fazach nauki.

    Rozwinięciem dla oficjalnych filmów są krótkie tipy nagrywane przez specjalistów Google Ads. Tutaj zdecydowanie już trzeba wiedzieć, czego szukać, a wiedza jest dość rozproszona. Z jakością nagrań też bywa różnie. Niemniej warto się przekopać przez content na YouTube, bo można znaleźć kilka ciekawych i darmowych materiałów. Polecam materiały Karola Dziedzica, czy Łukasza Chwiszczuka.

    Centrum Pomocy Google Ads

    Jeżeli jest jakieś zagadnienie na temat Google Ads, z pewnością odpowiedź znajdziesz w Centrum Pomocy Google Ads na stronie support.google.com. Jest to coś na kształt Wikipedii, gdzie różne zagadnienia na temat Adsów omówione są w obszernych i bardzo technicznych wpisach zawierających odnośniki do pokrewnych tematów oraz grafiki czy inne wizualizacje.

    Jest to miejsce, gdzie doświadczeni SEM-owcy poruszają się jak ryba w wodzie, poszukując informacji i pogłębiając wiedzę techniczną. Nowi adepci sztuki Google Ads mogą być przytłoczeni ogromem zagadnień, a samo przyswajanie wiedzy w uporządkowany sposób może być zadaniem wręcz karkołomnym, zważywszy na fakt, że język artykułów jest już nieco bardziej zaawansowany.

    Niemniej jest to miejsce, które będziesz często odwiedzać podczas studiów nad Adsami i warto je mieć na uwadze.

    Kurs Google Ads

    Jeżeli poznałaś lub poznałeś omawiane przeze mnie zasoby i wiesz już, że marketing online oraz kampanie Google Ads to coś, co Cię interesuje i czym chcesz zajmować się zawodowo, gorąco zachęcam do skorzystania z kursów stacjonarnych lub tych w wersji online przygotowanych przez doświadczonych specjalistów z branży.

    Szkolenie Google Ads to już pewien wydatek, ale jest to inwestycja, która przynosi efekty. To trochę tak jak z nauką jazdy na nartach. Jeżeli wykupisz kilka godzin z instruktorem na start swojej przygody z narciarstwem, o wiele szybciej zaczniesz czerpać przyjemność z jazdy niż w sytuacji, gdy nie będziesz mieć wsparcia doświadczonego mentora, który dodatkowo wie, jak przekazać swoją wiedzę.

    Kursy pomogą Ci usystematyzować zagadnienia oraz dostarczą praktycznej wiedzy popartej latami pracy na kontach reklamowych. Warto uczyć się na cudzych błędach oraz testach, by nie wynajdować koła na nowo. Jeżeli prowadzisz biznes i sam zajmujesz się promocją firmy za pośrednictwem Google Ads, inwestycja w szkolenie z reklamy Google może bardzo szybko się zwrócić. Dobre kursy wyjaśnią Ci mechanizmy działania Google Ads, pokażą, jak poruszać się po panelu i tworzyć własne kampanie oraz – przede wszystkim – dostarczą wielu rozwiązań i trików wypracowanych przez lata pracy nad kampaniami reklamowymi.

    W Internecie dostępnych jest wiele różnych kursów i jeżeli szukasz czegoś dla siebie, koniecznie sprawdź doświadczenie prowadzącego. Natomiast jeżeli podoba Ci się to, o czym mówię w swoich podcastach, zobacz mój autorski kurs z reklamy Google Ads. Nie chcę tutaj robić wielkiej autopromocji, ale gwarantuję, że po czterdziestu godzinach i kilkudziesięciu lekcjach w formie filmów szkoleniowych poznasz Google Ads od A do Z.

    Zapraszam Cię więc na stronę ads.foxstrategy.pl, gdzie dowiesz się więcej o moim internetowym kursie Google Ads.

    Jak nauczyłem się Google Ads?

    A jak ja rozpocząłem swoją przygodę z reklamami online? Jeszcze na studiach, a skończyłem filologię polską, zastanawiałem się, co może robić ciekawego humanista. Nie widziałem się w roli belfra, choć los bywa przewrotny i przez kilka ostatnich lat wykładałem copywriting w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej we Wrocławiu. Wtedy jednak nie sądziłem, że mogę wylądować na uczelni. Ale do rzeczy. Zastanowiłem się, co lubię i w czym jestem niezły oraz gdzie na rynku pracy jest potencjał. Lubiłem czytać, lubiłem pisać i szło mi to całkiem nieźle, lubiłem komputery oraz Internet i próbowałem swoich sił z różnymi kreatywnymi rzeczami po drodze, więc stawiałem na pracę, która pozwoli mi się wykazać na tym polu. Połączyłem kropki i wyszła mi reklama. Zacząłem drążyć temat i znalazłem oferty staży jako copywriter. Podziałałem i zacząłem pisać do kilku portali, ale im więcej drążyłem, tym bardziej chciałem wejść w świat reklamy.

    Kilkanaście lat temu trafiłem do swojej pierwszej agencji. Zaczęło się od trzymiesięcznego darmowego stażu – tak, cholera, to były te czasy! – i postanowiłem wycisnąć jak najwięcej wiedzy podczas tych hardcorowych trzech miesięcy. W tym samym czasie pracowałem jeszcze w pubie, gdzie mogłem zarobić pieniądze, ale staż w agencji utwierdził mnie tylko w przekonaniu, że szeroko pojęty marketing online to strzał w dziesiątkę.

    Po stażu dostałem pracę i rozpocząłem swoją przygodę jako copywriter. Pisałem najróżniejsze treści od kultowych precli począwszy, po opisy produktów, treści na landingi, artykuły sponsorowane, hasła reklamowe i wreszcie teksty reklam – wtedy Google AdWords. I to był mój pierwszy kontakt z reklamami online.

    Szybko też zacząłem pracę w panelu reklamowym, ponieważ chciałem mieć dostęp do statystyk i móc sprawdzać, jak moje treści się sprawdzają, które są skuteczne, a które nadają się do kosza. Zaczął się okres testowania, który nie dość, że miał realny wpływ na moje pisanie, to jeszcze pozwolił mi podszkolić kompetencje analityczne i poznać panel reklamowy. Miałem to szczęście, że obok byli specjaliści Google Ads, z którymi ściśle współpracowałem i którzy odpowiadali na moje pytania odnośnie Adsów i wreszcie przygotowali dla mnie kilka szkoleń wewnętrznych z reklam online.

    W międzyczasie zaczytywałem się w blogach polskich i zagranicznych, wertowałem stronę supportu Google Ads, o której wspominałem wcześniej oraz zacząłem zdawać egzaminy na certyfikaty na stronie Akademii Google Ads (dzisiaj jest to Skillshop).

    Po pewnym czasie przekwalifikowałem się i z copywritera stałem się specjalistą Google Ads. Temat Adsów pochłonął mnie i tak już zostało. Widzisz więc, że w moim przypadku nauka przyszła naturalnie, miałem ku temu odpowiednie warunki i trzeba było tylko chcieć, by się nauczyć czegoś nowego. Po drodze były też liczne szkolenia organizowane przez Google we Wrocławiu i w Warszawie. Niestety od kilku lat nie słyszałem, by Google w Polsce edukowało specjalistów z agencji reklamowych, a szkoda. Rolę nauczycieli przejęli specjaliści tacy jak ja, tworząc kursy, organizując warsztaty oraz eventy branżowe.

    Podsumowując, jeżeli chcesz nauczyć się tworzyć skuteczne kampanie reklamowe, koniecznie sprawdź materiały przygotowane przez Google na platformie Skillshop, na stronie supportu oraz na oficjalnym kanale YouTube. Jeżeli chcesz rozwinąć swoje kompetencje i poznać praktyczne podejście do Google Ads, postaw na materiały przygotowane przez ekspertów począwszy od artykułów, podcastów i filmów na Youtube, a kończąc na kursach i warsztatach.

    To tyle na dzisiaj ode mnie. Mam nadzieję, że tylko podgrzałem Twój zapał do nauki Google Ads. Pamiętaj, że cały czas nagrywamy odcinki Dziennika Budowy Firmy i wkrótce pojawią się nowe materiały na temat reklam Google.

    Obserwuj kanał Fox Strategy na YouTube i zapisz się do naszego newsletteru, jeśli chcesz być na bieżąco.

    Tymczasem na mnie już pora. Do usłyszenia w kolejnych odcinkach Dziennika Budowy Firmy!

    ZOSTAW ODPOWIEDŹ

    Proszę wpisać swój komentarz!
    Proszę podać swoje imię tutaj

    Powiązane odcinki

    Zapisz się do newslettera

    .