W maju mieliśmy do czynienia z jednym z najważniejszych w tym roku wydarzeń – Core Updatem, czyli znaczącą aktualizacją głównego algorytmu silnika wyszukiwarki Google. Koniecznie zapoznaj się ze szczegółami na jej temat!

Co zmieniło się w wyszukiwarce Google w maju 2022 roku?

Od 25 maja doświadczamy Google May 2022 Core Update, czyli ważnej aktualizacji głównego algorytmu wyszukiwarki Google, jakie mają miejsce jedynie do kilku razy w roku (Ostatnia w listopadzie 2021 roku). Jednocześnie zapowiedziano, że proces update’u potrwa około 1-2 tygodni. Szczytową zmienność obserwowaliśmy w dniu 26 maja, na co wskazują takie narzędzia jak SEMrush Sensor. Choć mija już 14 dni, aktualizacja nadal ma status “w toku”, w związku z czym nadal możemy spodziewać się wzmożonej, a nawet bardzo silnej zmienności w wynikach wyszukiwania.

Źródło

Źródło: https://developers.google.com/search/blog/2022/05/may-2022-core-update

Google wprowadza nowy sygnał rankingowy dla grafiki, a zarazem zachęca publikujących do stosowania nowego rodzaju etykiet. O co dokładnie chodzi? O wykorzystanie skali Monk Skin Tone (MST), której autorem jest socjolog i profesor z Uniwersytetu Harvardu, dr Ellis Monk. Skala określa 10 różnych odcieni skóry, a jej zastosowanie ma na celu pozwolić na lepsze zróżnicowanie rasowe, co powinno przełożyć się na wzrost inkluzywności całego procesu związanego z wyszukiwaniem grafiki w Google. W niedalekiej przyszłości planowane są dalsze zmiany idące w tym kierunku. Sam Google zachęca także twórców do korzystania z nowego rodzaju znaczników – inclusive schema. Dzięki niemu publikujący mogą oznaczać takie dane jak odcień skóry, czy kolor włosów, tym samym pozwalając Google na lepsze rozumienie prezentowanej zawartości.

W Google PageSpeed Insights pojawiły się dwie nowe metryki Lighthouse – TTFB (Time To First Byte – określa czas odpowiedzi serwera na zapytanie o zasoby) oraz INP (Interaction to Next Paint – oceniający responsywność). Na ten moment mają one charakter eksperymentalny.

Źródło

Źródło: https://www.searchenginejournal.com/google-lighthouse-page-speed-metrics/449842/

Google testuje nową odsłonę portalu Google News (news.google.com). Odświeżonego designu nie zazna jednak na ten moment każdy użytkownik. Testy są ograniczone do części użytkowników.

W okolicach 25 maja w Google Ads pojawił się błąd, który skutkował incydentami podniesienia stawek CPC nawet o 300-400%. Szczegóły na ten temat opisuje Search Engine Roundtable. Warto przypomnieć, że o podobnym problemie wspominaliśmy także w zeszłym roku, kiedy w efekcie Google rekompensował straty poniesione przez użytkowników.

W Google wzrosła liczba wyników wyszukiwania rozszerzonych o FAQ. Narzędzie RankRanger zasygnalizowało wzrost częstotliwości wyświetleń tego elementu o 5% (z 22 do 27% zapytań).

W narzędziu już wkrótce pojawi się nowy raport dotyczący indeksacji wideo.

Wykresy zmienności w wynikach wyszukiwania Google – maj 2022 r.

Narzędzie RankRanger odnotowało w ostatnim miesiącu szereg dni, na które przypada znacznie podwyższona zmienność. Pierwsze z nich dotyczą okolic 8 maja. 

Ponownie, silniejsze fluktuacje pojawiły się 16 maja. Warto jednak wskazać, że najsilniejsze wahania są związane z dniem 26 maja, czego przyczyną jest oczywiście opisywany wyżej Google May 2022 Core Update. Warto zwrócić uwagę, że zmienność w czerwcu pozostaje wyraźnie silniejsza od średniej majowej, co najprawdopodobniej ma związek z ciągle trwającym procesem aktualizacji.