More

    DBF #66: Skąd czerpać wiedzę o biznesie? 11 propozycji.

    Skąd czerpać rzetelną wiedzę o biznesie? Które źródła pomogą Ci postawić pierwszy krok ku własnej działalności lub spółce, a które pomogą doskonalić specjalistyczne umiejętności? Poznaj 11 propozycji, takich jak książki biznesowe, podcasty biznesowe czy blogi o biznesie. Opowiada o nich Oktawian Kitala.

    Materiały dodatkowe

    Poniżej znajdziesz listę różnych źródeł wiedzy o biznesie. Wśród nich pojawiły się wybrane propozycje oraz linki do dodatkowych zestawień. Owocnej nauki!

    Polecane książki biznesowe

    Biblia e-biznesu 3.0

    Zaufanie czyli waluta przyszłości – Michał Szafrański

    Gotowi na start – Pat Flynn

    Sztuka odpuszczania – Pat Flynn

    Firma, czyli Ty – Paul Jarvis

    YOUPRENEUR – Chris Ducker

    Niskobudżetowy startup. Zyskowny biznes i życie bez frustracji – Chris Guillebeau

    Mit przesiębiorczości – Michael E. Gerber

    Lista blogów biznesowych

    40 najlepszych blogów biznesowych oraz marketingowych

    Lista podcastów o biznesie

    Mała Wielka Firma

    Podcast Dziennik Budowy Firmy

    Polskie podcasty biznesowe, które polecam

    Newslettery biznesowe

    Newsletter biznesowo-marketingowy Fox Strategy

    Newslettery dla przedsiębiorców, które polecam

    Płatne kursy online

    Kurs „Strategiczny Start”

    Imperium Online

    Sprawdź także ofertę naszych kursów SEO/SEM

    Sprytny Kurs SEO

    Sprytny Kurs Google Ads

    Darmowe kursy online

    Akademia PARP

    Kurs Google Internetowe Rewolucje

    Grupy biznesowe na Facebooku

    Wszystko o: JEDNOOSOBOWA DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZA

    Biznes 2.0

    Biznes online i blogowanie od kuchni by PSC

    Marketing i biznes

    TRANSKRYPCJA ODCINKA

    Cześć z tej strony Oktawian Kitala, to jest 66. Odcinek Dziennika Budowy Firmy. W tym odcinku wracam do ścieżki biznesowej i zacznę od tego że opowiem ci o tym że w ostatnim czasie postanowiłem poszukać nowych tematów do realizowania właśnie w ramach ścieżki biznesowej naszego podcastu i postanowiłem poszukać problemów z którymi mierzą się internauci, początkujący przedsiębiorcy lub jeszcze nie-przedsiębiorcy i poszukać takich popularnych tematów, najczęściej zadawanych pytań związanych właśnie z przedsiębiorczością, z biznesem. No i oczywiście wśród tych problemów, jednym z najczęstszych jest pytanie 'jak znaleźć pomysł na biznes’ ale to może zrealizujemy akurat w kolejnym odcinku, ale drugim rodzajem pytań najczęściej zadawanych, jest jak otworzyć własny biznes albo jak uczyć się biznesu, skąd pozyskiwać wiedzę na temat biznesu?

    W tym odcinku postanowiłem że zabiorę dla ciebie kilkanaście różnych pomysłów/ miejsc w których możesz czerpać wiedzę na temat biznesu, kilkanaście różnych źródeł które pozwolą ci zdobyć podstawy, lub jeśli już masz podstawy, prowadzisz firmę, doskonalić swoje kompetencje zarówno ogólno- biznesowe czyli związane bardziej z zarządzaniem jak również bardziej specjalistyczne w konkretnym kierunku np. marketingu. Ten odcinek będzie też formą polecajki. Czyli polecę Ci dasz kilka różnych tytułów np. książek czy grup w których możesz szukać wiedzy na temat biznesu. Opowiem ci też o plusach i minusach niektórych form źródeł z których możesz pozyskiwać wiedzę na temat biznesu.

    Myślę że wśród nich znajdziesz na pewno coś dla siebie. Tymczasem pozostaje mi jeszcze wspomnieć o dwóch rzeczach. Po pierwsze serdecznie polecam Ci by słuchając tego odcinka odwiedzić też stronę naszego podcastu, ponieważ tam zapoznać się z wpisem dla tego odcinka i tam znajdziesz wszystkie materiały. A także o materiałach których o których nie wspominam w tym, ale z jakiegoś powodu chciałbym Ci polecić np. mogą to być książki biznesowe, które polecam. To jest pierwsza rzecz. Druga rzecz jako pierwsze dwa źródła wiedzy na temat biznesu a także marketingu jakie chciałbym mieć polecić jest oczywiście nasz podcast. Serdecznie zapraszam do obserwowania naszego podcastowej w twojej ulubionej aplikacji =jak np. Spotify oraz do subskrybowania naszego newslettera marketingowo-biznesowego. Jest to nasz sprytny newsletter, który wychodzi w każdą środę.

    Najczęściej zadawane pytania dotyczące biznesu

    Najczęściej zadawane pytania na temat biznesu w internecie dotyczą startu z biznesem czyli takich tematów jak np. jak założyć swoją firmę, jak rozkręcić biznes i jak założyć konkretny typ firmy, czyli na przykład jak założyć firmę sprzedającą jak założyć firmę budowlaną. Zauważyłem również że ogólna biznesowa wiedza to jest często wiedza poszukiwana właśnie przez przede wszystkim początkujących, którzy jako świeży przedsiębiorcy muszą rozeznać się w świecie biznesu, rozeznać się w zupełnie nowej dziedzinie wiedzy i poszukują po prostu rzetelnych źródeł informacji na ten temat. Na pozór w tym podcaście skupimy się właśnie na tej grupie początkujących, ale nie do końca ponieważ także ci którzy biznes już zgarniają chętnie zazwyczaj poszerzają swoją wiedzę lub wręcz  wymaga tego biznes, który prowadzą by doskonalić się w różnych poszczególnych kompetencjach specjalistycznych.

    Tylko że te osoby już często wiedzą dokładnie czego potrzebują na przykład rozwinięcia wiedzy w zakresie zarządzania czy rozwinięcia wiedzy w zakresie marketingu. Już wiedzą po jaką konkretną umiejętność należy się zwrócić do różnych źródeł w których mogą poszukiwać wiedzy. Natomiast stricte wiedza na temat biznesu czyli taka ogólna biznesowa to jest ta wiedza której poszukują przede wszystkim początkujący i takimi wyrazami właśnie posługując jak np. nauka biznesu nauka biznesu krok po kroku. Dlatego ja postanowiłem wymienić dosyć sporo przede wszystkim takich źródeł w których można złapać takie absolutne podstawy, ale z drugiej strony wymieniam też niektóre bardziej specjalistyczne, które będą około- biznesowe np. bardziej związane z marketingiem. I na pewno przydadzą się też osobom które mają już spore doświadczenie z biznesem ale chcą doskonalić się w konkretnych sferach.

    Książki biznesowe

    Pierwszym takim źródłem, który jako pierwszy przychodzi mi do głowy nie wiem być może będzie to inne źródło, ale dla mnie są to książki biznesowe ponieważ jest to zazwyczaj dosyć spory dział w księgarniach lub wręcz konkretne wydawnictwa które skupiają się na literaturze biznesowej i bardzo mocno edukacja biznesowa kojarzy mi się właśnie z książkami. Uważam że to świetne źródło do codziennej nauki związanej z biznesem, również bardzo przystępne ponieważ umożliwia nam naukę np. codziennie rano przez określoną ilość czasu czyli też na budowę konstruktywnych nawyków. Co do wyboru literatury biznesowej warto poświęcić czas na to by zdecydować się na dobrą literaturę i też taką która odnajdzie się w Twoich realiach, czyli w tym co konkretnie w biznesie chcesz robić, bo niektóre książki skupiają się na biznesie, inne skupiają się na biznesie tradycyjnym. Wybierając książki na pewno warto sugerować się takimi kwestiami również jak aktualność zawartej w niej wiedzy i myślę że to jest też największy minus książe,k jeśli chodzi o wiedzę biznesową czy może też zwłaszcza niektórych specjalistycznych jak, np. marketingowa. Ponieważ wiedza marketingowa bardzo szybko potrafi się deaktualizować, co niestety sprawia że zawarta w niej wiedza może być po prostu nieaktualna i nie odpowiadać obecnym wymaganiom rynku. Dlatego warto poświęcić czas zwrócić uwagę na to w jakim roku wyszła dana książka i czy wiedza w niej jest aktualna. Tak czy inaczej uważam że wszelkie nowe wydania książek dobrych tytułów jak również pewne ponadczasowe tytuły to świetny wybór jeśli chodzi o edukację biznesową. Jeśli zastanawiasz się z jakich książek warto korzystać – czy polskich czy zagranicznych – to kolejna kwestia ważna którą należy rozważyć to jest to że książki zagraniczne potrafią być naprawdę doskonałymi tytułami po które warto sięgnąć. Natomiast należy się liczyć że nie spotkamy się tam z realiami polskimi, czyli będziemy musieli wziąć poprawkę na to że wiedza może nie odpowiadać stuprocentowo biznesowi w Polsce, np. nie przeczytamy o polskim systemie podatkowym czy o polskich urzędach o których powinniśmy mieć pojęcie o jakichś polskich procedurach związanych np. z zakładaniem firmy, czy realizowanie konkretnego zobowiązania. Niemniej tak jak wspomniałem – zarówno polskie jak i zagraniczne tytuły powinny być warte uwagi ze swojej strony zwłaszcza tym polecają już konkretne tytuły. Jeśli zajmujesz się biznesem lub chcesz zajmować się biznesem to myślę że to jest doskonały moment na polecenie Biblii e-biznesu.

    Biblie e-biznesu 3.0

    Biblia e-biznesu rzeczywiście jest biblią dla tych którzy zakładają lub prowadzą biznes. Jest to idealny punkt startowy dla każdego kto chce rozpocząć pracę z biznesem, jak również świetny podręcznik dla tych. Podręcznik pierwszej pomocy – tak bym to określił. Dla tych którzy w biznesie działają i na przykład mierzą się z konkretnym problemem sięgając po książkę znajdując przynajmniej jakieś wstępne informacje na jego temat. Dlatego uważam że dla tych którzy startują np. z e-commercem albo z jakimiś usługami w sieci, będzie to doskonały wybór na początek, a dla tych którzy poszukują może bardziej ogólnej wiedzy, typowo biznesowej, gorąco polecam zajrzeć też do sklepu na stronie Michała Szafrańskiego od bloga Jak oszczędzać pieniądze? ponieważ znajdziemy tam kilka bardzo, bardzo dobrych tytułów, które właśnie oferowane są w sklepie Michała i zdecydowanie polecam do nich zajrzeć. Tam znajdziemy bardzo ciekawe tytuły, takie jak np. Czy zaufanie, czyli waluta przyszłości. Jest tam kilka innych także tytułów, które również posiadam osobiście w swojej bibliotece. Myślę że właśnie to jest dobry punkt do którego powinieneś zajrzeć, eśli dotąd nie miałeś lub nie miałaś styczności z literaturą biznesową.

    Kończąc wątek literatury biznesowej, oczywiście pamiętajmy że w prowadzeniu biznesu nie będzie się liczyła wyłącznie ta literatura około biznesowa, ale też literatura związana specjalistycznie,,, konkretnie np. z marketingiem czy zarządzaniem zasobami ludzkimi. Ale tutaj już powinniśmy się udać po konkretne tytuły, w zależności od naszego zapotrzebowania, a my na łamach tego podcastu jednak skupimy się trochę bardziej na tej literaturze stricte biznesowej. Niemniej postanowiłem jednak zostawić Ci trochę propozycji tytułów też książek np. bardziej marketingowych, które znajdziesz we wpisie dotyczącym tego odcinka podcastu.

    Blogi biznesowe

    Skąd pozyskiwać wiedzę o biznesie? Propozycja druga. Blogi biznesowe. Jeśli chodzi o blogi biznesowe mamy całe multum propozycji z których możemy skorzystać i to mogą być zarówno blogi około biznesowe jak również bardziej skoncentrowane na lifestyle przedsiębiorcy, na samej cechę jaką jest przedsiębiorczość, czy na bardziej zaawansowanych tematach związanych z różnymi aspektami prowadzenia biznesu. Tutaj zamiast polecać konkretne blogi przyznam, że najfajniejszą robotę w internecie, przynajmniej w polskim internecie i kompletną na ten temat, zrobił zenmarketing.pl który opublikował listę czterdziestu najlepszych blogów biznesowych i marketingowych.

    I to właśnie z nich osobiście też czerpałem inspirację dotyczącą źródeł blogowych-biznesowych. Osobiście polecam Ci żebyś wpisał/wpisała sobie w Google 40 najlepszych blogów biznesowych oraz marketingowych. Ten link do tego wpisu też zostawiam we wpisie do tego podcastu więc też możesz z jego poziomu tam wejść. Tam znajdziesz zarówno ogólno-biznesowe blogi jak i blogi marketingowe, związane z SEO, content marketingiem, jak również blogi na temat blogowania czy mediów społecznościowych. Myślę że każdy znajdzie tam coś dla siebie. Nawet jeśli jego biznes nie jest za bardzo związany żadną formą biznesu.

    Podcasty

    Kolejna, trzecia propozycja źródeł wiedzy o biznesie, to moja ulubiona i to są podcasty biznesowe. Jśli chodzi o podcasty biznesowe, oczywiście słuchasz w tym momencie naszego podcastu, to zapewne wiesz czym jest podcast biznesowy. Natomiast ja zachęcam Cię do eksplorowania, jeśli jeszcze tego nie robisz ponieważ uważam że mamy sporo podcastów ciekawych, polskich na temat biznesu, czy takich tematów jak marketing. Jak również całą kopalnie zagranicznych, z których możesz czerpać bardzo dużo wiedzy. Czyli stanowią one wysoką wartość edukacyjną, jak i doskonale inspirują do podejmowania własnych działań.

    Wśród polskich podcastów biznesowych taką największą kopalnią jest Mała Wielka Firma Marka Jankowskiego. Ci którzy lubią podcasty biznesowe na pewno znają ten podcast i myślę że większość z nich zaczynała właśnie od niego. Jak również zapraszam do zapoznania z listą którą opublikowała na swoim blogu, link do tej listy znajdziesz w materiałach tego odcinka. Ja na tej liście na bieżąco publikuje interesujące według mnie podcasty dotyczące biznesu i tematyki około- biznesowej.

    Newslettery biznesowe

    Czwartym źródłem wiedzy o biznesie które gorąco polecam są newslettery biznesowe. Jeśli chodzi o newslettery także przygotowałem swoją własną listę, akurat jest ich znacznie mniej ponieważ podcastów na ten moment polecam jest chyba 15 polskich, biznesowych. Natomiast jeśli chodzi o newslettery biznesowe to polecam ich w tym momencie 6. Między innymi polecam Ci newslettery Macieja Aniserowicza slowbiz.pl. Pozostałe znajdziesz w liście którą opublikowała w formie artykułu na swoim blogu. Link znajduje się w materiałach odcinka. W przyszłości zapewne też pojawią się tam nowe propozycje.

    Kursy online dla przedsiębiorców

    Piątym źródłem które polecam są kursy online.

    Co ciekawe wśród kursów online przez długi czas byłem przekonany, że istnieją tylko wśród fajnych propozycji, jakieś płatne. Na pewno bym tutaj wskazał że interesujących bo ja osobiście nie robiłem nigdy kursu biznesowego, płatnego. Nigdy nie zapłaciłem za kurs biznesowy. Bardzo chętnie bym to zrobił i mam na oku jeden kurs, właściwie dwa kursy. Pierwszym z nich jest kurs Kasi Przanickiej, który znajdziesz na stronie Kasiaprzenicka.pl, a drugi to jest kurs realizowany przez Andrzeja Tucholskiego i on bardziej dotyczy biznesu w internecie, mocno opartego o markę osobistą, przynajmniej takie wrażenie miałem zapoznając się z treścią tego kursu, nie tyle treścią co aspektem który zaprezentował Andrzej. Natomiast ten kurs już jest większą inwestycją.

    Darmowe kursy online o biznesie

    Natomiast sednem tego co chcę wspomnieć na temat kursów online jest to, że istnieją też kursy darmowe. I tutaj miałem akurat niezłe zaskoczenie ponieważ osobiście nigdy za bardzo nie wierzyłem w jakieś produkty czy materiały edukacyjne oferowane przez organizacje rządowe związane z organizacjami rządowymi oferowanymi za darmo. W tym wypadku znalazłem niektóre naprawdę fajne kursy w ofercie . Jeśli chodzi o te kursy związane z przedsiębiorczością z prowadzeniem biznesu, to link do nich zamieszczamy również w materiałach do tego odcinka i gorąco polecam Ci spojrzeć –  to nic cię nie kosztuje a myślę że wśród tych kursów znajdziesz kilka ciekawych propozycji.

    To są propozycje różne zarówno związane z takimi kwestiami bardziej przywódczych, z kwestiami zarządzania jak i marketingiem. No umówmy się jeśli chodzi o marketing, myślę że byłbym w stanie polecić znacznie więcej fajnych materiałów, innych. Natomiast rzeczywiście myślę że znajdziesz tam jakieś ciekawe materiały dla siebie.

    Szkolenia biznesowe

    Kolejna propozycja o której warto wspomnieć to szkolenia stacjonarne. Trochę wypadłem szczerze mówiąc tego tematu, myślę że nie tylko ja, ale i cały świat przez pandemię związaną z Covid19. Te szkolenia po prostu umarły. Natomiast powoli zaczyna to wracać do życia i zauważyłem że pojawiają się już pierwsze oferty związane ze szkoleniami biznesowymi czy też innymi np. szkoleniami marketingowym i tutaj warto poszukać sobie po prostu zapoznać się też z opiniami najlepiej uczestników, którzy brali udział i zweryfikować które szkolenia są polecane i wybrać sobie w zależności od potrzeb. Ja myślę że osobiście, przynajmniej takie jest moje zdanie, chyba nie szedłem na jakieś bardzo ogólne szkolenie – to jest wiedza którą łatwo możesz pozyskać z innych źródeł. Natomiast bardziej skupiłbym się już na specjalistycznych szkoleniach, np. jeśli potrzebujesz szkolenia bo chcesz popracować nad marketingiem to szukasz np. szkolenia konkretnego pod SEO. Jeśli szukasz szkolenia bo np. chciałbyś rozwinąć w sobie umiejętności menedżerskie to szukasz szkoleń w tym zakresie. Niemniej przyznaję że trochę tęskniłem za szkoleniami stacjonarnym. To już sporo od kiedy takie takich szkoleń w zasadzie na rynku nie było. My na przykład jako FoxStrategy prowadzimy cykl spotkań dla przedsiębiorców – SEMPRESSO. Niestety ostatnią edycję która była stricte edycją biznesową byliśmy zmuszeni odwołać. Mamy nadzieję że jak najszybciej będziemy mogli to nadrobić.

    Grupy biznesowe na Facebooku

    Następnym źródłem wiedzy biznesowej może być grupa lub grupy na Facebooku – związane z tematyką biznesową lub konkretną dziedziną związaną z biznesem.

    Niemniej uważam, że w przypadku grup na Facebooku należy uważać na to jakie pytania się zadaje i jakie odpowiedzi się otrzymuje. Z tego względu, że mam wrażenie iż istnieje kilka bardzo bardzo popularnych fraz które udziela się w odpowiedzi na dowolne pytanie zadawane na temat biznesu. Jednym z nich jest PRIV Lub priv a drugim z nich jest spółka z o.o.. To znaczy że czasami bez większego zastanowienia zauważam że nawet na najbardziej popularnych grupach biznesowych udzielane są często dosyć bezmyślnie odpowiedzi, bez w ogóle pogłębienia się w problem z jakim przychodzi dana osoba.

    Ponieważ jeśli przychodzi pan Czesław, który jest hydraulikem i on chce sobie w jak najprostszy sposób realizować swoje usługi, a następnie w komentarzach na to na pytanie: w jaki sposób najlepiej ogarnąć to podatkowo jeśli chodzi o założenie własnej działalności, otrzymuję odpowiedź że najlepiej żeby założył sobie spółkę z o.o. i takie odpowiedzi po prostu padają bez większego zastanawiania się czego tak naprawdę pan Czesław potrzebuje. Uważał bym też z pytaniami typu: w co najlepiej zainwestować 100 tysięcy milion, 10 milionów bądź sto złotych, ponieważ niezależnie od kwoty na pewno otrzymasz mnóstwo propozycji takich interesów na swoją prywatną skrzynkę Messenger.

    No i nie będzie to dobrym pytaniem pod tym kątem że po prostu zazwyczaj otrzymasz ofertę od kogoś innego kto w jakiś sposób będzie chciał cię wciągnąć w dany interes. I często są to pytania oblegane przez ludzi którzy działają w jakiejś Multi Level marketingach i po prostu, jeśli interesuje Cię zdobycie wiedzy na temat tego jaki biznes warto założyć, to zwyczajnie z tym pytaniem się tego nie dowiesz. Niemniej zadając merytoryczne pytania związane z konkretnymi zagadnieniami dosyć łatwo i często znajdziemy odpowiedź na nasze pytanie – zwłaszcza jeśli pytamy na jakichś bardziej specjalistycznych grupach związanych np. z HRem czy związanych z rachunkowością. W tym wypadku już często możemy już liczyć na odpowiedź jakiegoś eksperta.

    Mastermindy

    Skoro już mówimy o grupach na Facebooku zostawiam to wyłącznie jako hasło ponieważ w innym wypadku musiałbym powiedzieć coś w stylu: nie wiem ale się wypowiem i są to Master Mindy. Master Mindy, czyli spotkania grupy osób które właśnie spotykają się w celu wymiany własnych doświadczeń związanych z biznesem. Ja tak jak mówię nie wypowiadam się na ten temat, nigdy nie uczestniczyłem w MasterMindzie, będzie bardzo bym chciał w przyszłości.

    Kiedyś chętnie do tego się na pewno zbiorę na ten moment jeszcze jeszcze po prostu nie poświęciłem temu żadnej uwagi, chociaż mam pewne pojedyncze osoby z którymi co jakiś czas wymieniam swoje doświadczenia tylko na logikę jest pewien problem że Master Mind oprócz tego że będziemy brać czyli czerpać wiedzę, czerpać z cudzych doświadczeń to warto żebyśmy też potrafili dać coś od siebie. Czyli jeśli ty dotąd nie miałeś/nie miałaś doświadczenia z żadnym biznesem, nie masz też jakichś konkretnych umiejętności specjalistycznych jeszcze wykształconych, to może być problem na polu tego co ja dam od siebie.

    Natomiast zwłaszcza jeśli masz już takie doświadczenia na pewno będzie ci łatwiej znaleźć jakąś wartościową grupę, którą będziesz mógł mogła wymieniać doświadczenia na bieżąco.

    Lokalne społeczności

    A skoro mówiliśmy już o grupach na Facebooku jak i Mastermindach, jak i wydarzenia czyli szkolenia stacjonarne biznesowe no to warto też wspomnieć o spotkaniach lokalnych społeczności, czy właśnie jakichś cyklicznych wydarzeniach. Jak już wspomniałem o przykładzie czyli SEMPRESSO, które realizujemy we Wrocławiu czyli spotkania związane z biznesem i z marketingiem. W takiej luźnej konwencji, przy kawie na kilkadziesiąt osób. Natomiast jest sporo rzeczywiście różnych wydarzeń typu jakichś meetupy.

    Wystarczy rozeznać się w danej tematyce poszukać takich szkoleń w swoim mieście. No ja mogę powiedzieć że na pewno takimi rzeczami często zajmują się jakieś koła naukowe przy uczelniach, czy ogólnie jakieś grupy zorganizowane przy uczelniach biznesowe albo przynoszą jakieś inkubatorach przedsiębiorczości lub jeśli masz jakieś firmy marketingowe, związane z doradztwem biznesowym no to często takie firmy też zajmują się organizacją tego typu eventów które często mają charakter cykliczny stanowią jakieś lokalne społeczności do których możesz należeć, z którymi możesz pozostawać w kontakcie i wzajemnie wymieniać swoje doświadczenia.

    Artykuły na portalach biznesowych

    Następne źródło wiedzy to są artykuły w internecie. Po prostu artykuły na różnych portalach. Ja mam pewną przypadłość ale wiem o tym że cierpi na nią dosyć sporo osób i to jest trochę taki perfekcjonizm o nim związany z tym, że muszę wiedzieć wszystko na dany temat. To znaczy że jeśli mam jakiś mały problem to coś w mojej głowie kusi mnie żebym dowiedział się na ten temat absolutnie wszystkiego i przeczytał książkę udał się na szkolenie albo zlecił to profesjonalnej firmie i przy okazji zobaczył jak to wygląda w taki sposób, żebym później ponownie poradził sobie już z danym problemem.

    To jest głupie bo to prowadzi do bardzo absurdalnych decyzji o uczeniu się mnóstwa niepotrzebnych rzeczy, które w rzeczywistości się nie przydadzą. Natomiast właśnie z tego powodu nie doceniam często najprostszych źródeł informacji i postanowiłem to mocno zmienić. I teraz jeśli mamy jakiś problem to, pierwsze co robię to wchodzę do Google i tam wpisuje ten problem. Czyli na przykład: co się stanie jeśli dzień spóźnię się z zapłatą VAT. Jeśli jakiś przykład z głowy. I zamiast robić wielkiego problemu po prostu pytam się wyszukiwarki a ona często odsyła mnie do takiej strony jak np. Infor.pl albo innego portalu związanego z biznesem, z rachunkowością i po prostu udzielam informacji. Inna sprawa, że warto zwrócić uwagę że dana informacja jest aktualna, ale w zasadzie to często rozwiązuje problem i zamiast pozyskiwania ogromnej wiedzy, czytania książek na dany temat kształcenia się, po prostu odpowiadam sobie na zadane pytanie, uzyskuje odpowiedź i kończę i idę rozwiązać dany problem. I co często wymaga pięciu minut godziny, a nie tygodni edukacji.

    Czasopisma biznesowe i magazyny

    Jako ostatnie źródło wiedzy – w momencie jedenaste wymieniam magazyny biznesowe. Postanowiłem zestawić je na ostatnie miejsce dlatego że nie potrafię znaleźć czasu na czytanie magazynów.

    Niemniej one mogą być fajnym sposobem na zachowywanie aktualnej wiedzy. Artykuł w magazynie to zbyt mało by dowiedzieć się wielu rzeczy na temat dowolnej kwestii związanej np. z prawem podatkowym czy zarządzaniem. Ale jest to świetne źródło wiedzy, zalążki wiedzy na temat danej tematyki czyli też świetne źródło do utrzymywania swojej wiedzy na najbardziej aktualnym poziomie. Jeśli chodzi o magazyny biznesowe istnieją pewne, ogólne magazyny, troszeczkę bym powiedział może z lifestylem- biznesowym, takie jak np. Forbes, ale istnieją też znacznie bardziej specjalistyczne np. miesięcznik Harvard Business Review, który na pewno będzie dla przedsiębiorcy szukającego specjalistycznej wiedzy często opartej o badaniach będzie na pewno świetnym źródłem wiedzy.

    Mamy też takie magazyny jak np. MyCompany. I to już zależy od tego jaki będziesz miał/miała zapotrzebowanie. Ja osobiście nie mam za bardzo czasu w tym momencie na bycie na bieżąco z magazynami, więc ich nie  nie kupuję. Zdarza się że jakiś konkretny wpadnie mi w ręce ze względu na to że znajdę w nim jakąś ciekawą treść. Natomiast no to już wiadomo to już też kwestia preferencji ja jestem bardziej na bieżąco spotkaniami biznesowymi, które także pozwalają mi często pozyskiwać jakąś świeżą wiedzę na dany temat.

    Jestem też dosyć na bieżąco z newsletterami. Być może dla ciebie lepszym rozwiązaniem będą właśnie magazyny, które lubisz czytać i łatwiej będzie ci wyrobić w sobie nawyk czytania ich i czerpania z nich wiedzy, którą później przekładasz na praktykę.

    W tym podcaście podsumowałem łącznie jedenaście źródeł z których możesz pozyskiwać wiedzę na temat biznesu. Wiele z nich będzie świetnym sposobem zarówno na pozyskiwanie wiedzy ogólno- biznesowej jak i bardziej specjalistycznej, nie tylko dla przedsiębiorców, związanej z konkretnymi dziedzinami związanymi z biznesem np. zarządzaniem projektami z marketingiem. Wystarczy poszukać konkretnych źródeł w danym temacie i znaleźć coś konkretnie dla twoich własnych potrzeb.

    Ja w materiałach dla tego odcinka zabieram wartościowe moim zdaniem propozycje, związane zarówno z grupami na Facebooku, z książkami podcastami i newsletterami. Także byś miał lub miała już jakieś propozycje na start zwłaszcza, jeśli dotąd raczej nie pozyskiwałeś lub pozyskiwałaś wiedzy na temat biznesu z tego typu źródeł. No to może to być dla ciebie takim pierwszym drogowskazem, propozycjami gdzie możesz pójść, a dalej już na pewno znajdziesz dla siebie też innych ciekawych twórców czy inne ciekawe źródła. Mam nadzieję, że nic z nich jak najwięcej, a ja tymczasem już się z Tobą żegnam i słyszmy się w kolejny wtorek – do usłyszenia.

    Cześć.

    1 KOMENTARZ

    ZOSTAW ODPOWIEDŹ

    Proszę wpisać swój komentarz!
    Proszę podać swoje imię tutaj

    Powiązane odcinki

    Zapisz się do newslettera

    .