ZMIANY ZACHODZĄCE W ŚRODOWISKU GOOGLE – MARZEC 2020

8 kwietnia 2020

1 marca w życie weszła zmiana w silniku wyszukiwarki Google, dotycząca atrybutu rel=”nofollow”, opisywana przez nas już szerzej w poprzednich raportach. Od tego dnia linki nofollow, są wykorzystywane jedynie jako wskazówka do indeksacji i crawlowania strony, nie bezpośrednia wytyczna. Na chwilę obecną nie zaobserwowaliśmy jednak większego wpływu wprowadzonej zmiany na obserwowane przez nas strony internetowe.

  • Na początku marca Google poinformował, za pośrednictwem bloga dla webmasterów, o fakcie przejścia 70% indeksowanych witryn na mobile-first indexing. Oznacza to, że zdecydowana większość indeksowanych stron internetowych jest już crawlowana za pomocą mobilnego Googlebot’a. Istotna w kontekście mobile-first indexing będzie spójność zawartości witryny na desktop i mobile oraz jej optymalizacja pod kątem urządzeń mobilnych. To natomiast czy strona przeszła już na mobile-first indexing można zweryfikować w Google Search Console, w raporcie Stan.

  • Pod koniec miesiąca w Google Search Console pojawiły się nowe udoskonalenia. Tym razem dotyczą one powiadomień mailowych oraz podsumowania statystyk strony z poziomu wyników wyszukiwania. Od tego momentu możemy zdecydować czy chcemy być powiadamiani o danych błędach lub ostrzeżeniach za pomocą wiadomości mailowej oraz to czy na stronie wyników wyszukiwania wyświetlać dane o witrynie, zaciągnięte z GSC.

  • Dane strukturalne odnoszące się do wydarzeń (Event Schema) zostały rozbudowane o możliwości nowych oznaczeń, do który zaliczymy odpowiednio: anulowanie wydarzenia, przeniesienie (na nieokreśloną przyszłość), przeniesienie (na określoną datę) oraz przekształcenie na wydarzenie online.

W przypadku wydarzeń online wprowadzona została również właściwość virtual-location, za pomocą której możemy oznaczyć taki rodzaj wydarzenia. Po szczegółowe informacje w temacie warto sięgnąć na: https://webmasters.googleblog.com/2020/03/new-properties-virtual-or-canceled-events.html.

Wykresy zmian w wynikach wyszukiwania

W porównaniu do lutego marzec był stosunkowo spokojnym miesiącem jeżeli chodzi o przetasowania w wynikach wyszukiwania. Pewną zwiększoną intensywność wahań zaobserwowaliśmy w pierwszej połowie miesiąca oraz pod koniec marca, w kilku ostatnich dniach. Poniżej prezentujemy wykresy zmian w wynikach wyszukiwania z narzędzi do monitorowania SERPów.

źródło: https://www.semrush.com/sensor/

źródło: https://moz.com/mozcast/

źródło: https://www.semrush.com/sensor/

źródło: https://www.senuto.com/pl/

Udostępnij: 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O autorze

Dawid Pietkiewicz

Zobacz także:

TrustRank - o kontrowersyjnym algorytmie Google

W środowisku związanym z SEO często spotykany jest skrót TR (np. "listy TR"), odnoszącym się do TrustRanku strony. Pod pojęciem tym kryje się bardzo ważny dla właścicieli serwisów algorytm badający „zaufanie” strony, obliczający jej wartość m.in. na podstawie sąsiedztwa – linków przychodzących oraz wychodzących z witryny. Historia algorytmu TrustRank Algorytm TrustRank opracował Jan Pedersen z Yahoo, […]

Fox Strategy rekomendowanym ekspertem Woorank

Miło nam poinformować, że jako jedna z pierwszych firm w Polsce otrzymaliśmy certyfikat Woorank Experts i zostaliśmy Rekomendowanym Ekspertem Woorank w zakresie szeroko pojętego Digital Marketingu, ze szczególnym wyróżnieniem wiedzy z zakresu optymalizacji stron pod kątem SEO. Woorank.com jest jednym z bardziej popularnych online'owych narzędzi służących do analizy strony pod kątem jej podstawowej optymalizacji SEO i […]

Zmiany w wyszukiwarce mobilnej

21 kwietnia 2015 roku Google wprowadziło aktualizację mobilnej wersji swojej wyszukiwarki. Jest to dopiero pierwsza z wielu zaplanowanych zmian, mających na celu dostosowanie wyników wyszukiwania na smartfonach i tabletach w taki sposób, aby strony nieresponsywne i nieposiadające wersji "mobile" zniknęły z wysokich pozycji.

envelopephone-handset linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram