Sierpień, pod względem zmian w wynikach wyszukiwania Google, okazał się o tyle zaskakujący, że tym razem spore zamieszanie w pozycjach było wywołane nie kolejnym update’em… a awarią 😉

Usterka systemów indeksowania

W dniach 11-13.08 można było zaobserwować dość duże wahania i nielogiczne zmiany pozycji. Google dość szybko pospieszyło z informacją o awarii (usterce) systemów indeksowania, która wpłynęła na zmiany w wynikach wyszukiwania. Choć według deklaracji Google problem został naprawiony w stosunkowo krótkim czasie, to narzędzia monitorujące pozycje pokazywały anomalie jeszcze przez dwa, kolejne dni.

 

Informacje o obrazach objętych licencją

Google już od lutego 2020 testowało zmiany w prezentowaniu i oznaczaniu obrazów widocznych w wyszukiwarce grafik. Celem było przede wszystkim dostarczenie informacji o możliwości korzystania z prezentowanych grafik i wyróżnienie danych na temat licencji.

Pod koniec sierpnia 2020 pojawił się komunikat o tym, że Google już oficjalnie wprowadziło nową funkcję. Obrazy, które są objęte licencją zostaną oznaczone w wynikach wyszukiwania plakietką “na licencji”. Po wybraniu konkretnej grafiki pojawi się link do strony zawierającej informacje (zdefiniowane przez autora lub właściciela) na temat możliwości kopiowania, udostępnienia czy wykorzystania danego obrazu.
Wśród narzędzi dostępnych przy wyszukiwaniu określonych treści powiały się dodatkowe filtry – Licencje komercyjne i inne, poprzez które można zdefiniować rodzaj wyszukiwanych obrazów.

Właściciele grafik czy licencjodawcy mogą za pośrednictwem określonej struktury mikro-danych przekazać informacje na temat obostrzeń dotyczących wykorzystania obrazów, tak by w wynikach pojawiła się etykieta “na licencji”. Osobom zainteresowanym wprowadzeniem takich rozwiązań w swoim serwisie zostawiamy link do poradnika Google, dotyczącego użycia mikroformatów lub metadanych zdjęć IPTC – https://developers.google.com/search/docs/data-types/image-license-metadata#structured-data

Poniżej przykład nowych funkcji wyszukiwania i oznaczeń w wynikach wyszukiwania Grafiki:

 

WYKRESY ZMIAN W WYNIKACH WYSZUKIWANIA

W sierpniu większe zmiany zostały odnotowane w okolicach połowy miesiąca – w dniach 11-12 przy okazji usterki systemów indeksujących, przy czym niektóre narzędzia nawet nie “wykryły” tych wahań. Kolejny “pik” pojawił się 16.08 – co może wskazywać na kolejną zmianę w algorytmie – jak dotąd nie pojawiły się jednak żadne oficjalne potwierdzenia ze strony Google na temat wprowadzanych w tym dniu aktualizacji.

źródło: https://www.semrush.com/sensor/

źródło: https://cognitiveseo.com/signals/

źródło: https://moz.com/mozcast/