Błędy w danych strukturalnych

Google poprzez sygnalizuje ponad setkę podstron zawierających błędy odnoszące się do danych strukturalnych (znaczniki: schema.org). Link do błędów i wskazania problemów można znaleźć w sekcji Stan w wyszukiwarce à Dane strukturalne. Taki stan rzeczy może uniemożliwić poprawne wyświetlanie fragmentów rozszerzonych w wynikach wyszukiwania.

Zalecamy poprawienie sygnalizowanych nieprawidłowości. Odnoszą się one głównie do braku zdefiniowania takich elementów na nazwa (parametr „name”) oraz skala ocen (wskazanie najniższej i najwyższej).

dane strukturalne - błędy w GSC

Dostosowanie stron sklepu do wyświetlania się na urządzeniach mobilnych

Po zalogowaniu się w Google Search Console, sekcja Ruch związany z wyszukiwaniem à Obsługa na urządzeniach mobilnych można łatwo sprawdzić czy sygnalizowane są problemy z wyświetlaniem się stron na wspomnianych urządzeniach. Na ten moment narzędzie nie sygnalizuje nieprawidłowości.

W przyszłości, w przypadku wprowadzania większych zmian zalecamy ponownie wykonać test zgodności z urządzeniami mobilnymi.

obsługa na urządzeniach mobilnych

Drugim narzędziem, które umożliwia sprawdzenie tego, czy strony wyświetlają się bez błędów np. na telefonach komórkowych jest test optymalizacji mobilnej – https://search.google.com/search-console/mobile-friendly.

test optymalizacji mobilnej

Zalecamy regularne testowanie wskazań nie tylko dla strony głównej, ale również dla kategorii, kart produktów i innych, losowo wybranych podstron.

 

Grafika

Roboty wyszukiwarki Google nie potrafią w sposób taki, jak realny użytkownik, rozpoznać tego, co znajduje się na obrazach. W związku z tym, aby zwiększyć szansę na wyświetlenie się np. zdjęć produktów w wynikach wyszukiwania Grafiki należy odpowiednio zoptymalizować obrazy. Znaczenie ma tutaj m.in. otoczenie tekstowe grafiki (tematyka), nazwa pliku i atrybuty odnoszące się do grafiki.

Kluczowym elementem jest uzupełnienie atrybut alt dla każdego zdjęcia (grafiki) w sklepie.

Aktualnie np. zdjęcia produktów posiadają prawidłowo zoptymalizowany ten element, jednak nazwa pliku (ze względu na brak słów kluczowych czy innych sensownych fraz nie będzie stanowiła wartości dodanej i pozytywnie rankowała).

Dla przykładu, grafika odnosząca się do wina o nazwie „Byrne Shiraz” (https://projektwino.pl/environment/cache/images/0_300_productGfx_5eb6d48ee3c666309dbad1de0ba6d566.jpg) ma dobrze zoptymalizowany alt, ale plik występuje pod nazwą „0_300_productGfx_5eb6d48ee3c666309dbad1de0ba6d566.jpg”, która „nie powie” nic ani użytkownikowi, ani robotom wyszukiwarki Google.

atrybut alt

W odniesieniu do logotypu proponujemy rozszerzenie zawartości atrybutu alt, aby zwiększyć rankowanie dla ważnych słów kluczowych. Dla przykładu:

<img src=”/skins/user/rwd_shoper_2/images/logo.png” alt=”projektwino.pl – profesjonalny sklep z winem” />