Jak donosi Gary Illyes, w pojawiły się problemy z raportowaniem ilości zaindeksowanych przez wyszukiwarkę podstron. 

Gary Illyes o sitemap

Tym samym ilości podane w sekcji “Mapy witryn” i ogromne dysproporcje pomiędzy ilością podstron zaindeksowanych, a tych ujętych w xmlowej mapie strony, nie muszą być powodem do zmartwień.

Z moich obserwacji wynika, że duża część różnic (choć nie wszystkie) wynika z omawianego błędu. Dla przykładu ilość zaindeksowanych podstron serwisu z powyższej grafiki zbliża się do 1500, podczas gdy Search Console wskazuje jedynie 723.

Jak sprawdzić ilość zaindeksowanych podstron?

Do momentu naprawy błędu w Search Console, w badaniu ilości zaindeksowanych podstron pomogą nam:

  • zapytanie site:nazwadomeny.pl do wyszukiwarki Google (wartość szacunkowa),
  • Website SEO Checker – aplikacja online, gdzie aby uzyskać ilość zaindeksowanych adresów podstron wystarczy wpisać adres strony głównej,
  • Google Index Checker – rodzima, polska aplikacja desktopowa, do której wystarczy wczytać mapę XML, a program zwróci nam adresy zaindeksowane oraz niezaindeksowane,
  • Scrapebox – płatna (97$ na dzień dzisiejszy) aplikacja desktopowa, która po wgraniu listy adresów (np. wyciągniętych z mapy XML) zwróci nam informację o stanie indeksacji.

 


Gary Illyes, Webmaster Trends Analyst z Google w Szwajcarii, od czasu przedłużającego się urlopu Matta Cuttsa, jest obok Johna Muellera osobą kontaktową pomiędzy Google, a Webmasterami.

Na jego Twitterze pojawiają się informacje dotyczące bieżących zmian w algorytmie Google, nowych funkcjonalności i komunikatów w Search Console.